Bieżnia Wodna

Hydroterapia – zabiegi na bieżni wodnej

Terapia z wykorzystaniem bieżni wodnej jest obecnie jedną z najnowocześniejszych i najefektywniejszych form rehabilitacji zwierząt towarzyszących. Dzięki kontroli przez terapeutę czasu, szybkości i intensywności treningu, stanowi doskonałe i przede wszystkim bardzo bezpieczne środowisko służące do analizy chodu zwierzęcia. Ruch kończyn w wodzie jest bardziej obszerny, zwierzę wyżej podnosi łapy, przez co w pracę zaangażowane są większe partie mięśniowe, zwiększany jest zakres ruchów w stawach i poprawiona zostaje wydolność sercowo-naczyniowa organizmu. Dodatkowo siła wyporu wody pozwala na zmniejszenie masy względnej zanurzonego ciała zwierzęcia, tak że podczas ćwiczeń na bieżni wodnej wzmacnia jest przede wszystkim siła pracujących mięśni, a stawy chronione są przed nadmiernym obciążeniem. Środowisko wodne jednocześnie stymuluje receptory odpowiedzialne za utrzymywanie równowagi, pomaga w zmniejszeniu obrzęków i odczucia bólu, rozluźnia pacjenta i polepsza jego samopoczucie.

Hydroterapia powoduje szybsze wyleczenie schorzeń lub zlikwidowanie ciężki powikłań będących następstwem określonych chorób ortopedycznych i neurologicznych, w czasie krótszym niż tradycyjna terapia.

Nasze centrum jest pierwszym i jedynym ośrodkiem w Częstochowie i okolicy posiadającym specjalistyczną bieżnie wodną do rehabilitacji zwierząt!

img_1510img_1525img_1537img_1539

Jak wyglądają zabiegi?

Bieżnia wodna to duży przezroczysty zbiornik z wodą, wyglądem przypominający ogromne akwarium, w którym zamontowana jest specjalna taśma wymuszająca ruch zwierzęcia. Początkowo pacjent podnoszony jest do wysokości pasa bieżni na specjalnym ruchomym stoliku, tak żeby sam mógł swobodnie wejść do urządzenia. Następnie pas bieżni wraz z stojącym na nim zwierzęciem jest delikatnie zanurzany w wodzie do głębokości odpowiedniej dla danego schorzenia, zazwyczaj odpowiada ona wysokości stawów barkowych pacjenta. Kiedy nasz czworonożny pacjent już przyzwyczai się do nowego, „mokrego” środowiska, uruchomiony zostaje napęd bieżni. Bardzo ważna jest tutaj obecność właściciela, który podczas zabiegów zachęca i motywuje do pracy swojego pupila.

Pierwsza sesja trwa 10 do 15 minut i zależy od stanu i zachowania zwierzęcia. Z czasem zabiegi są wydłużane, a ich intensywność i częstość są indywidualnie dopasowywane do każdego pacjenta. Zwykle zaleca się przeprowadzenie 2 do 3 zabiegów w tygodniu, a żeby odnotować zauważalną poprawę stanu zdrowia zwierzęcia, trzeba go poddać minimum 10 zabiegom hydroterapeutycznym. Ważne jest też, aby tego rodzaju sposób leczenia wspomagać dodatkowymi zabiegami z zakresu: masażu, kinezyterapii, laseroterapii, magnetoterapii, elektroterapii czy terapii ultradźwiękowej.

Wskazania:

– poprawa masy mięśniowej i wytrzymałości mięśni
– przykurcze i uszkodzenia ścięgien oraz więzadeł
– zwiększenie zakresu ruchomości stawów
– choroby zwyrodnieniowe stawów, kończyn i kręgosłupa
– dysplazja stawów biodrowych
– rehabilitacja po zabiegach ortopedycznych i neurologicznych
– nieobciążanie kończyny / kończyn
– reedukacja chodu
– niedowłady i porażenia
– zespół ogona końskiego
– dyskopatia
– dolegliwości wieku starczego
– walka z otyłością
– trening psów pracujących i sportowych

 

Zapraszamy!

Zadzwoń i umów się na wizytę

Tel. 609 231 505

 

Zapraszamy również do śledzenia poczynań naszych pacjentów na naszym facebookowym profilu

Klikhierfacebook-button

 FizjoVet - Fizjoterapia dla Zwierząt FizjoVet - Fizjoterapia dla Zwierząt
FizjoVet - Fizjoterapia dla Zwierząt